ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

ДИК:Ако излезноста е под уставните 40%, тогаш се распишуваат нови избори!

457

Без исполнување на цензусот од 40 проценти излезност на запишаните избирачи во првиот круг, претседателските избори ќе пропаднат, на гласачкото ливче нема да стои новото име на државата туку само имињата на кандидатите и знамето, а какво решение на новоизбраниот претседател ќе му издаде ДИК ќе остане енигма барем уште некое време.

Доколку на првото гласање излезноста е под уставните 40%, тогаш се распишуваат нови избори кои ќе треба да се одржат за 40 дена.

На претседателските избори ќе се натпреваруваат вкупно тројца кандидати, Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река. Првиот круг е закажан за 21 април, а вториот ќе се одржи на пети мај.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе