ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Драматична победа на РК Прилеп –Тренинг натпревар за ЖРК Деспина, на гостувањата

1.284

Последното натпревар од есенскиот дел од првенството  ракометарките на Деспина го завршија со победа над тимот на Кузман Вардар на гостување во Скопје ,со  37:21. Со тоа, тие се пласираа ова полисезона на одличното 5 место на табелата со 24 бодови .

На поселдниот натпревар, попладнево, победникот беше одлучен веднаш, само неколку минути од натпреварот,  каде ракометарките на Депсина само нижеа голови од старт , и, на полувреме пстигнаа 20 гола.  

Најефикасна во екипата на  Депсина, Сашка Филипоска со 6 постигнати голови, а кај Кузмаа Вардар Ангеловска 7 постигнат голови беше најдобар стрелец

КУЗМАН ВАРДАР – ДЕСПИНА  21:37 (9:20)

КУЗМАН ВАРДАР: Петровска, Ј. Ангеловска 7, В. Ангеловска 3, Додевска 1, Јовевска 4, Стојчевска, Симоновска, Буразер 1, Петковска 3, Јакимовска, Ангеловска 2, Стојановска.

ДЕСПИНА: Димитриеска, Еленин 1, Боризоска 2, Гулеска 4, Рипилоска 4, Камческа 4, Димоска 2, Цветкоска 5, Спиркоска 2, Ристевска, Димитрова 4, Цаневска 1, Седлоска, Миноска, Конеска 3, Филипоска 6.

ПозЕкипаНПРЛБ
1КУМАНОВО12111034
2МЕТАЛУРГ12100230
3ЧАИР12100230
4ВАРДАР1291228
5ДЕСПИНА1280424
6СТРУЖАНКА1271422
7ГЕВГЕЛИЈА1151516
8СПАРТАК1140712
9ШАМПИОН113089
10ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.123099
11ЃОРЧЕ ПЕТРОВ1211104
12КУЗМАН1210113
13ПЕЛИСТЕР 201290181

 Ракометарите, пак ,на РК Прилеп во една низвесна битка со екипата на Богданци, славеше победа и ги израдува прилепските фанови.

Реваз Чантурија беше лидер на Прилеп во  значајната победа кај Младост.

Крилото на Прилеп на оваа средба постигна вкупно тринаесет погодока и со неговиот последен гол,на искусен ракометен мајстор бодовите заминаа за Прилеп- Младост 1977 – РК Прилеп 27:28 со што екипата на РК Прилеп остануваат во трка за третото место од групата кое води во Плеј-офот.
Наредниот натпревар екипата на Прилеп го игра на домашен терен против составот на Тиквеш.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе