ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Душко Најдоски – добитник на Третоноемвриската награда за животно дело

743

За достигнувања во областа на архитектурата, Душко Најдоски  дипл. инж. , оваа година е добитник на најпрестижната  општина награда за животно дело, Златна плакета, по повод 3-ти Ноември, Денот на ослободувањето на Прилеп.

Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија на денешната седница донесе одлука за доделување на награди и признанија по повод утрешниот ден, 3-ти Ноември – Денот на ослободувањето на Прилеп.

Наградите  3-то ноемвриски Плакети им се доделуваат на:
– КУД ,,Мирче Ацев’’ (ветерани) од Прилеп, за меѓународна промоција на културните вредности на Општина Прилеп;
– Мото клуб ’’Синови на громот МС’’ – за промовирање на мото – културата и организирање на многубројни хуманитарни активности;
–  Детска амбасада за сите деца во светот, за дваесет годишна активност во областа на заштитата на правата на децата;
– Здружение РОМА С.О.С, за едукација на ромското население;

Дипломи по повод 3-ти Ноември, Денот на ослободувањето на Прилеп, им се доделуваат на:
– Василе Димески, за достигнување во областа на литературата и добитник на престижната награда ,,Державин’’ за 2017 година;
–  Александар Стојкоски, за врвни достигнувања во планинското трчање и меѓународна промоција на Општина Прилеп;
– Миле Спирковски, за неговиот придонес во одржувањето на родната куќа на великанот Блаже Конески;

Одлуката влегува во сила со денот на донесувањето, а ќе се објави во „Службен гласник на Општина Прилеп“.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе