ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилепските здруженија “Преродба“ и “Прочкари“ се вратија со награди од карневалите во с.Куратица и с.Мокриево

1.832

Прилепскиот мајтап, курназлак и обичаи и оваа година ги однесе Здруженијата „Преродба“ и “Прочкари“  на Василичарскиот карневал, во с.Куратица (охридско) и с.Мокриево (струмичко).

 

 

Здружението на жени „Преродба“ настапи со маската „Тајане Бојане„, а „Прочарки“ со познатата маската “Градот на мајмуните“. И, двете здруженија оттаму се вратија со награди: второ место на Василичарскиот карневал во с.Куртица и с.Мокриево доби маската “Градот на мајмуните“, а маската „Тајане Бојане„ ја доби специјлната награда од карневлот во с.Мокриево.

 

„Со групната маската „Тајане Бојане„ во која учествуваат 7 членови, и е афтентична за нашиот крај, прикажан е обичајот од празникот „Иванден“, кога, се месат кравајчиња и кога деца одат од куќа во куќа да се соберат намирници: брашно, масло,шеќер, шеќерчиња …,за подготовка на кравајчињата,пеејќи притоа пригодн песни,како “Тајане бојане ,имаш свате свети јоване“. и др.

 

 

Нашата здужение ја пренесува традиција, и сакаме и овој обичај да им го пренесеме на помладата генерација, па затоа и ја поставивме како карневалска маска“- вели претседателката на Здружението „Прерода“, Лилијана Ѓорѓиоска

„Забава и смеата на карневалите,пред се“- велат од здружението „Прочкари“

“Со групната маската “Градот на мајмуните“, го освоивме второто место и на двата карневали. Станува збор за една афтентична маска од нашиот, прилепскиот  крај,  кој брои 25 члена, иако нашето здружение брои 40 членови.Со оваа маската кај и да појдеме,  многу добро е прифатени од публиката и  секаде предизвикува смеа и внимание.  Маската, минатата година, беше промовирна за прва пат на нашиот карневал „Прочка 2017“.Сепак не се важни наградите, важно е дружењето и можноста луѓето да се смеат и забавуваат “- ни раскажа Горан Ржаникоски ,од здружението „Прочкари“

Со групната маската “Градот на мајмуните“, здружението „Прочкари“ ќе настапи  и в недела(20-ти јануари) на  традиционалниот меѓународен карневал „Ратевски бамбури„ во Берово ,односно беровско с.Ратево.На карневлот ќе учестуваат над 3000 посетители и 300 учесници, според најавите, на организаторите.

Инаку,карневал „Ратевски Бамбурци“, 11-от по ред,  љубоморно ја чува традицијата на жителите на беровско Ратево, стара 600 години. Таканаречените „Бамбурци“ се група луѓе кои се маскираат во кожи што достигнуваат тежина и до 70 килограми и она што е карактеристично за овој фестивал е што карневалот е исклучиво за мажи,затоа на оваој карневал не учествуваа Здружението „Преродба“

Учеството на овие Карневали за прилепските здруженија всушност се увертира за престојниот прилепски Карневал „Прочка 2018“, кој годинава, по 18-ти пат ќе се одржи на 10-ти март, односно на празникот „Велики Поклади“

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: