ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Како да се подобри комуникацијата на НВО со граѓаните?

249

Центар за граѓанска иницијатива во рамките на проектот „Јакнење на малцинствата и специфичните групи за промовирање на партиципативната демократија на ниво на заедницата“, кој е поддржан од ifa/Zivik Федерална канцеларија на Сојузна Република Германија во овој период организира 5 тркалезни маси и тоа во Прилеп, Велес, Штип, Крушево и Долнени на кои се зборуваше за граѓанскиот активизам и соработката со медиумите. На овие средби имаше претставници од граѓански организации, млади, жени, претставници на јавни институции и медиуми.
Присутните разговараа како информациите да бидат пласирани до граѓаните преку медиумите. Како треба да тече комуникацијата и кога и како да се организираат настаните. Новинарите поделија практични совети, присутни беа уредници на медиуми, локални дописници на национални медиуми, новинари.
Средбите практично помогнаа за подобра комуникација и подобра информираност во иднина.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе