ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Кои предлог економски мерки ги достави советничката група на ВМРО ДПМНЕ Прилеп до Советот на Општина Прилеп

462

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата до Советот на Општина Прилеп предлага вкупно 6 мерки, со цел справување со економската криза. Предлозите биле веќе доставени, а координаторот на советничката група од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата, Петар Ристески, денеска на средба со новинарите ги образложи. Предлог мерките се следните:

  1. Предлагаме намалување за 50% на данокот за имот за тековната 2020 година, како и 50% на данокот за наследство и подарок;
  2. Целосно ослободување од плаќање на фирмарина на деловните субјекти за 2019 и 2020 година.
  3. Целосно ослободување од надомест за користење на јавен простор пред деловните простории (вклучително и летните тераси пред угостителските објекти до крајот на 2020 година)
  4. Предлагаме и намалување за 50% на сметките за вода и комунални услуги за најпогодените физички и правни лица во период од 6 месеци.
  5. Во периодот додека трае кризата да се раскинат сите договори на дело на лица ангажирани преку агенции за привремени вработувања, авторски договори и слично, мерка со која ќе се заштедат околу 10 милиони денари.
  6. Предлагаме и укинување на сите непродуктивни трошења на Локалната самоуправа и јавните претпријатија, вклучително и на средствата предвидени за репрезентација, како и рационално и ограничено користење на возниот парк на институциите. На овој начин ќе се заштедат цели 5 милиони денари.

Проследете ја прес конференцијата во целост на следниот линк

https://www.facebook.com/okprilep/videos/4212264208799610/

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: