ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Кој е виновен што гори депонијата “Алинци “?!

499
ОК на ВМРО ДПМНЕ – Прилеп денеска повторно излегоа со прес пред депонијта Алицни.  Ирена Стерјовска Локвенец потенцира дека шест дена, од д 27 јуни до денес 3 јули, градската депонија кај Алинци во близина на Прилеп гори и претставува нова еколошка бомба во срцето на Пелагонија“

“Полето е исполнето со чад и канцерогении состојки, кои се голема закана за здравјето на граѓаните, особено на земјоделците кои работат по нивите, но и вработените во странските фабрики во индустриската зона Алинци. Дали за оваа еколошка катастрофа некој ќе одговара и што ли работат од ЈКП „Комуналец“ под чија надлежност е депонијата ? Загрижен ли е заменик министерот за животна средина Макрадули бидејќи најплодната рамница во Македонија доживува труење од невидени размери ? Дали за оваа штета што се предиизвикува ќе постои одговорност од градоначалникот Илија Јованоски и директорката на „Комуналец“ Ирена Станкоска, или како за се друго луѓето од власта на СДСМ ќе останат недопирливи ? Вака ли изгледа новиот концепт на старо-новиот претседател на ОО СДСМ Прилеп Миле Талески и вака ли ќе работи во интерес на граѓаните ? Во период кога граѓаните се соочуваат со екстремнии горештини само поради неспособноста на власта мораат да дишат и отровен воздух.“- упати низа прашања, Ирена Стерјоска Локвенец, од ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп на денешната прес конференција

 

ЈКП Комуналец со писмена реакција тврди дека непознати сторители го подметунуваат пожараот и дека за тоа биле запознати и советниците на  последната седница на Совет на Општина Прилеп.Оттаму тврда дека тие со посебно внимание се грижат за животната средина и ја ставиле сета механизација за санирање на позажарите кај депонијата Алинци
“ Како што и предходно информиравме, непознати сторители подметнаа пожар на
депонијата Алинци. Пламенот кој се закануваше да ја зафати целата депонија уште истата
вечер е ставен под целосна контрола .Во гаснењето на пожарот учествуваа вработени во Комуналец, со сета своја расположлива механизација и Третироријалната противпожарна единица. Со крајна пожртвуваност на вработените и пожарникарите е спречена катастрофа од поголеми размери. Вакви пожари во одредени ситуации настанати и со самозапалување ни се случувале и порано. Заради можноста од повторно запалување од ветровите кои постојано дуваат околу депонијата, дежурна екипа од Комуналец, со две цистерни и градежни машини и во моментов се на терен, и ги санира оштетувањата на депонијата. Со цел заштита на животната средина , ,,Комуналец,, посветува особено внимание во правилно третирање на отпадот: собирање, селектирање и депонирање. Депонираниот отпад на депонијата Алинци се покрива со земја.
Во насока на спречување на појава на пожари, подобра заштитата на животната
средина, а пред се заштита на здравјето на жителите на Општина Прилеп, апелираме за
поголема граѓанска свест и одговорност до сите чинители во општинава“ – додаваат  во писмената реакција до медиумите .
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе