ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Концерт на флејта и пијано со дела од македонски автори

430

Утре, со почеток од 20 часот, во ЦК „Марко Цепенков“, концерт ќе одржат Златка Митева на флејта и Наташа Трбојевиќ на пијано, а ќе бидат исполнети дела од македонски композитори. Концертот е дел од  програмата за 2021 на Центарот, поддржан од Министерството за култура.

На овој концерт на дуото Митева – Трбојевиќ ќе бидат изведени дела за флејта и пијано од македонски композитори од неколку генерации. Програмата е конципирана да опфати македонски композитори од постарата генерација, од основоположниците на современата македонска музика, како што е Прокопиев, автори од втората генерација како што се: Зографски, Стојков, Бранѓолица, Џамбазов, па сè до најмладите автори како Гавриловски и Велковска-Трајановска.

Репертоарот изобилува со разноликост по форма, карактер и музичка мисла и придонесува кон целосно уживање и заинтересираност од страна на публиката секаде каде што оваа програма била изведувана.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе