ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Крушевчанец ќе го носи знамето на ЗОИ – Македонија со тројца претставници во ПјонгЧанг

На 23-те зимски Олимписки игри треба да настапат спортисти од 92 држави во 15 спортски дисциплини и во 102 спортска натпреварувања.

511

Од 9ти до 25ти февруари оваа година во Пјонгчанг ќе се одржат 23те Зимски Олимписки Игри. На овие игри Македонија ќе биде претставувана од тројца спортисти.

Крушевчанецот, Ставре Јада ќе не претставува во Крос кантри во дисциплините спринт и 15. км. Јада освои А норма.Воедно тој ќе биде знаменосецот на ЗОИ.

Во Алпско скијање ќе не претставува Антонио Ристевски кој ќе настапува во дисциплините слалом и велеслалом. Ристевски за овој турнир обезбеди,исто така, А норма.

Единствен женски претставник во трочлената натпреварувачка експедиција ќе биде Викторија Тодоровска која ќе настапи во Крос кантри во дисциплината 10 км.

Македонската олимписка делегација заминува за ПјонгЧанг на 7 февруари 2018 година, а денеска во МОК беше одржна свечената презентација.

Спортистите ќе бидат сместени во две олимписки села и тоа ПјонгЧанг (каде што ќе бидат сместени македонските спортисти) и Гангнеунг.

На 23-те зимски Олимписки игри треба да настапат спортисти од 92 држави односно Национални олимписки комитети и тоа во 7 спортови, 15 спортски дисциплини и во 102 спортска натпреварувања.

Следните зимски олимписки игри ќе се одржат во Пекинг, НР Кина, во 2022 година.

Преземено од supersport

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе