ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

„На Василица во Прилеп 2022“ , манифестација за збогатување на традицијата

624

Со бурек, греано вино и чај, дружба на отворено кај Градската саат кула, денеска во организација на Општина Прилеп започнува иницијатива „На Василица во Прилеп “за одбележување на големиот православен празник посветен на Свети Василиј, празникот Василица, кој што воедно е познат како Православна Нова година или Стара Нова Година. Градоначалникот Борче Јовчески, потенцира дека идејата е традицијата во чествувањето на празникот кај прилепските семејства да се преточи во општонародна дружба во центарот на Прилеп.

– Ова е нашата повеќе вековна традиција која што се одвива во домовите или со најблиските, а сакаме да прерасне во една манифестацијана отворено, што воедно ќе привлече наши сограѓани, но и гости од околните општини за да прерасне во традиција која што секоја година се надеваме дека ќе биде побројна и побогата. Овие рестриктивни мерки, кои што ги почитуваме и денес, се надевам дека во идната година ќе прекинат, така што посетеноста би била поголема.

Сакам да им се заблагодарам на општествено одговорните компании пекари, винарии и ресторани, кои што ни овозможија да го збогатиме овој настан, со донирање на повеќе од 400 парчиња бурек, некаде повеќе од 100 литри варено вино, и со тоа да ги почестиме присутните и да им го честитаме празникот. Во едно од парчињата на бурек постои и паричка која што среќниот граѓанин каде што ќе се падне паричката, нашата локална самоуправа ќе му подари златен крст во чест на празникот и воедно со тоа, на семејството би му посакале среќа, долг живот и радост во фамилијата. Истата желба им ја посакуваме на сите семејства на општина Прилеп. Се надеваме дека овој православен празник и во иднина ќе не’ собира на еден ваков убав настан како поддршка на македонската богата традиција.

Паричката за време на настанот не беше пронајдена, но од Општината апелираат среќниот пронаоѓач да се пријави во просториите на Општина Прилеп за да си го подигне подарокот.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: