ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Независна жена само активно вклучена на пазарот на трудот

645

Годините наназад покажуваат дека било сосема незамисливо , столбот на семејството, жената, да почне да размислува за сопствен бизнис како и за сопствена заработувачка.

„Со вклучувањето на жената во пазарот на трудот се овозможува избегнување на појава на сериозни заболувања како резулатат на психичко потиснување“-  велат од навеладината – SLAP (Save Liver Association of Patients) која денеска на плоштадот Методија Андонов -Ченто – Прилеп, во рамките на завшрнио настан од  проектот „Вклучи се“, делеа флаери и настојува да ги имформриа жените што повеќе да се вклучат на  пазарот на трудот, бидјеќи со тоа ја стекнуваа својата независност од посилнио пол.

„Надминувањето на стереотипи и потребата да жената се вклучи во сите општествени текови на живеењето налагаат да го поттикнеме, поддржиме и во поголем дел развиеме и овозможиме услови за развој на женско претприемништво. – истакна Билјана Мирческа,  претседателот на SLAP  „Целта е, пред се, менувањето на свеста односно пласирањето на можностите, предизвиците  и вклученоста на жената во овие токови на опшественото живеење.Со подигањето на свеста со вклученоста и на фамилијата во овие токови, доаѓаме до посакуваната цел, запознавање поттикнување поддршка на жената во нејзината креативност за идејно реализирање на она што го замислила и го оствари, како и јакнење на здравствената ментална состојба.“-исакна таа на денешниот настан

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: