ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Во чест на Сале музички помен со блуз музика

1.090

Во чест на прерано починатиот фронтмен, на прилепската група CROSSROAD BLUES BAND, Александар Дворчанец – Сале  (вокалист и свирач на усна хармоника ), в  четврток, на  20 –ти декември, неговиот бенд „Кросроуд Блуз Бенд“ ќе одржи  т.н  музички ПОМЕН во  Арт кафе – Апореа , за 40 дена од заминувањето на Сале. Концертот започнува од 21,00ч и ќе трае до 23,30 ч,a  гости – музичари, од Прилеп и од другите градови на Македоија ќе свират заедно со CROSSROAD BLUES BAND  во чест на Сале, кој прерано и не очекувано ја напушти музчката сцената, „за“ –  како што велат неговите пријатели, музичари – „ да свири на друго место, и да не чека, кога ќе дојде времето, да се собереме и пак да свириме заедно!“

Во чест на Сале, в четврток, ќе свири и  рок групата од Охрид „Beckdoor band“.

    „Ние сме музичари! Својата радост и тага најдобро можеме да ја искажеме преку музиката која не обидинуваше повеќе од 25 години!„ – изјави за Радио Пела, гитаристот од групата CROSSROAD BLUES BAND, Бранко Нешкоски – Бане

Имено, 20 –ти декмври е денот кога пред 40 дена, блузменот, познат кај Прилепчани, како Сале „Блузмен„ почина и остави уште многу неиспани музички блуз стихови. Уживателите на добрата блуз музика и на свирките во живо, несомнено, вечно ќе го паметат како човек, со нескротлив дух, кој со неговиот бенд Crossroad Blues Band, создаде незаборавна журки и прекрасна хармонија со публиката. Дваесетгодишната блуз идеологија , Александар Дворачанец –  Сале ја преточи во три студиски албуми: Tutun Blues, Still living the blues,  Градско дете, чии заеднички иментил им е македонскиот јазик или блузот на македонски јазик, што ќе останат регистрирани во аналите на македонската блуз музика

„Музиката за Сале беше живот, а БЛУЗОТ го живееше! Го испративме со музика и низ музиката што ја создаваше ќе продолжи да живее засекогаш! Keep the Blues and SALE alive“- напишаа на нивната facebook страна члeновите на CROSSROAD BLUES BAND, по повод 40 дена од прерано починатот член на нивната група.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: