ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Одбележана 79-годишнината од масакрот кај селото Дабница

581

По повод 79-годишнината од масакрот кај селото Дабница, денеска пред спомен обележјето поставено на местото каде биле стрелани 19 жители од населеното место и од Прилеп, беше положено свежо цвеќе.Цвеќе положија претставници на Општина Прилеп, општинскиот Совет, Општинскиот одбор на Сојузот на борци, како и претставници на политички партии.

Споменикот на академскиот скулптор Димо Тодороски поставен во чест на стреланите жители на Дабница и Прилеп, пред дваесетина години беше уништен, за да пред две години биде поставена негова реплика, дело на скулпторот Сашо Попоски.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе