ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Општина Долнени ќе ги уништува комарците

648

Во петок (02 јули) во Општина Долнени, екипата на ЈЗУ Центар за јавно здравје-Прилеп ќе врши дезинсекција, во период од од 22,oo до 05,oo часот, наутро. Дезинсекцијата се врши согласно Законот за заштита на населението од заразни болести, а врз основа на одлуката на Советот на Општина Долнени за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на Општина Долнени. Ќе се спроведување теристичката(од земја) дезинсекција со цел уништување на комарците, со УЛВ апаратура за ладно замаглување поставено на пикап возило со предходница на друго возило означено со ротационо светло . Со дезинскцијата ќе бидат опфатени површини во сите населени места во Општина Долнени.

Со цел да се избетнат несакатнте последици од дезинсекцијата се предупредуваат пчеларите да преземат превентивни мерки за заштита на нивните пчелни семјства – инормираат од Општина Долнени .

Во случај на појава на неповолни временски услови (ветар или дожд) дезинсекцијата ќе биде одложена за нареднот, поволен ден.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе