ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Парични награди и дипломи за првенците на генерацијата од прилепските основни и средни училишта

805

17-те ученици кои во учебната 2019/2020 год. постигнале најдобри резултати првенци на генерација од основните и средните училишта од општина Прилеп, им беа врачени парични награди и дипломи.

„Како стимул за постигнување уште поголеми успеси, на 17 ученици кои во учебната 2019 – 2020 година постигнале најдобри резултати, им доделивме дипломи и парични награди во висина од 4.000, односно 6.000 денари. Во оваа прилика сакам да истакнам дека во изминатиот период, во реновирање и реконструкција на инфраструктурата од областа на образованието, инвестиравме повеќе од 75 милиони денари. Во сите училишта старата дограма ја заменивме со нова, ги реновиравме училниците, ходниците, влезовите и подовите. Ги реконструиравме санитарните јазли, ги уредивме училишните дворови и набавивме нагледни средства и училишни материјали. Во периодот што доаѓа, со ист интензитет ќе работиме нови проекти за реконструкција на фасади, промена на покриви, изградба на котлари, односно на сето она што ќе придонесе за унапредување на образовниот процес. Бидејќи инвестирањето во образованието, е инвестирање во иднината на граѓаните и државата“, истакна градоначалникот Јованоски.

 

„Средното образование го завршив со просек 5.0, бев на многу натпревари, што резултираше со наградата “првенец на генерацијата„. Планирам да се запишам на Медицинскиот факултет во Скопје, што беше моја желба уште од детските денови. Се надевам дека и таму ќе постигнам добри резултати, со цел сите заедно да градиме едно подобро општество, бидејќи во нас е иднината“, изјави Викторија Дунимаглоска, ученичка во Гимназијата „Мирче Ацев“.

 

„Во текот на четиригодишното образование имав просек 5.0. И јас учествував на многу натпревари, а планирам да студирам енергетика“, вели Габриела Лазоска, досегашна ученичка во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: