ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Пред Бадник горат коледарските огнови!

603

Македонија е земја на празници, a Новогодишните и Божикните празници се приказна за себе. Вечерва традиционално луѓето се собираат околу коледарските огнови. Бадникарските огнови се палат низ целата држава ноќта во пресрет на Бадник. Оваа појава е многу популарна во последните години и речиси секое маало пали свој оган. Соседите се собираат околу огнот, се почнува со пред божикното славење, се кажуваат шеги, се слави со ора и песни. Вечерва покрај огнот  е посн трпеза, бидејќи во тек се божиќните пости. На трпезата има риба, сарми, салати, пити, гравче,овошје… Сепак заштитен знак на ваквите собири е греаната ракија која е совршен „еликсир“ за загревање во студените зимски вечери. Етнолозите  тврдат дека коледарските огнови потекнуваат од паганско (безбожно) време кога се славело сонцето,а свештените лица сметаат дека сепак се слави оној кој го создал сонцето, небото, земјата и универзумот.

Утре ,пак на врата на семејстват ќе зачукаат коледарчиња,кои ќе бидат послужени со костечиња,овошје,смокви и јаткаски плодови.Пеејќи пригодни песни те се предвесниците на  Христовото раѓање.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: