ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

„Повелете на роденден да се преброиме колку сме’„ ,кричнта маса ПрилепНаТочак

1.039

„Повелете на роденден да се преброиме колку сме’„ ,Кричнта маса ПрилепНаТочак, денска прослави четири години од своето постоење,. Критична маса ПрилепНаТочак , во Прилеп ,  се одржува секоја последна среда во месецот. Групата велосипедисти на различна возраст  претставуваат, неформална група граѓани кои секојдневно го користат велосипедот како превозно средство, залагајќи се за подобар вело-град и почиста животна средина во  Прилеп. Оваа активност нема натпреварувачки карактер, туку има за цел промовирање на велосипедот како урбано превозно средство и актуелизирање на прашањата неопходни за непречено сообраќање со велосипед, како повеќе велосипедски патеки  и признавањето на велосипедистите како рамноправни учесници во сообраќајот.

 Кричнта маса  ПрилепНаТоча, нема главен или раководител. Секој е одговорен за себе. Како челан потребно е само да ги испочитувате сообраќајните правила и законските обврски, и да имате предно и задно светло на велосипедите, ѕвонче и, тоа е тоа.На деншната средба ,кричнта маса  ПрилепНаТочак, возеа над 15о велосипедисти на различна возраст. Роденденот им го честита градоначалникот на Прилеп,Илија Јованоски, кој го отвори настанот ,како и Амбасадорот на Кралството Холандија, Вилем Ваутер Пломп,кој денеска доцна попладен беше во посета на Прилеп и оствари официјална средба со првиот човек на градот .

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: