ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Пожар ќе го пеплосаше с.Оревоец

706

Попладнево избувна пожар во близина на селото Оревоец – Плетвар, која што е главно викенд населба.  Пожарникарите од ПТТЕ – Прилеп пристигнаа веднаш на место, но огнoт поради високите температури беше тешко да се изгасне. Во активниот пожар во с. Оревоец, зафатена беше сува трeва и нискостеблеста шума околу селото, но постоеше голема опасност огнените јазици да ги зафатат куќите.

Дел од жителите уплашени за својот имот, побараа помош преку социјалните мрежи, повикувајќи ги граѓаните на Прилеп да се упатат кон селото и да помогнат во гacнењето на пожapoт. Сеуште нема инфомрации дали пожарот е ставен во целосно мирување, дали е целосно локализиран или колкава материјална штета е направена. Наводно, во гасењето на пожарот ангажирано било само едно ПП возила од ТППЕ Прилеп.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе