ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилеп домаќин на шаховскиот камп за млади-за популаризација на оваа игра

527

Прилеп е домаќин на четиридневната конференција на млади шахисти од Република Македонија. Домаќин на шаховскиот камп е шаховскиот клуб „Алкалоид“ од Прилеп,  чии тренер е прилепскиот шаховски Велемајстор, Звонко Станојоски . Кампот е во организација на шаховските пет екипи  на „Алкалоид “ и на него учествуваат  млади  од Македонија ,главно,шаховски прваци во својата категорија , на возраст од 8 –ум до 18-ет  години.

„Целата на кампањата е шахот  да заживее  кај младите и оваа  игра што повеќе биде присутна во нивниот начин на живеење. Прилеп е еден од градовите каде се оганизра оваа кампања и се надеваме дека и во другите градови ќе ги поттикниме, со цел да иницираме оваа игра да биде што поприсутна кај младите и во медиумите  – истакна велемајсторот, долгогодишната „прва шаховса табла“ на македонската репрезентација, Трајко Недев од шаховскиот клуб „Алкалоид“- Неготино

На шаховскиот камп за млади во Прилеп, учествува 11 млади шахисти, прваци на Македонија, кои биле дел и од европски и светски натпреварувања

Прилепскиот млад шахист , Матеј Звездакоски, од шаховкиот клуб „Алкалоид“ –Прилеп им препорача на  на своите врсници  да им се придружат во клубот „Ова е интересна игра со многу предизвици“-рече тој.

Држаниот првак во шах до 14 години, Христијан Велковски од шаховскиот клуб Алкалоид-Скопје вели од пет години игра шах.Тој ја нагласи можноста што шахот им ја нуди на младите, и изјави „Јас сакам да станам светки првак“

Кампот го поддржа градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски

 

 

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе