ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилеп ја зaпочнува битката за уништување на комарците

563
  Согласно Законот за заштита на населението од заразни болести, а врз основа на одлуката на Советот на Општина Прилеп  за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на Општина Прилеп, како општа противепидемијска мерка, ЈЗУ Центар за јавно здравје-Прилеп од утре ,петок 8-ми јуни до 11.06 понеделник, започна со спроведување на првата фаза од теристичката(од земја) дезинсекција со цел уништување на комарците,во период од 22,oo до 05,oo часот, наутро.
Со дезинскцијата ќе бидат опФатени, урбаните заеднци во Прилеп и периФеријата на градот како и населните места: Оревоец, Лениште, Селце ,Лагово, Беровци, Кадино Село, Галичани, Тополчани, Ерековци, Канатларци, Чепигово, Тројкрсти и Мало и Големо Коњари.
Со цел да се избетнат несакатнте последици од дезинсекцијата се предупредуваат пчеларите да преземат превентивни мерки за заштита на нивните пчелни семјства – инормираат од Центарот за јавно здравје Прилеп.
Во случај на појава на неповолни временски услови (ветар или дожд) дезинсекцијата ќе биде одложена за,нареднот поволен ден.
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: