ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилепчанка, учесник на Олимпијада

1.944

Остануваат уште 100 дена до ОИ во Токио и веќе се формира олимпискиот македонски тим кој ќе земе учество на летните ОИ. Гордост за Прилеп е каратистката ПУЛЕКСЕНИЈА ЈОВАНОСКА, која е седмиот македонски спортист, учесник на Олимписките игри во ТОКИО 2020. Јованоска е Олимпискиот стипендист на МОК и членот на Карате федерацијата на Македонија, па како седми македонскиот спортист ќе учествува на Олимписките игри Токио 2020.

Пулексенија ќе настапи на 5 -ти август, во Нипон Будокан салата (Nippon Budokan), со почеток во 10:00 часот по Јапонско време или во 3:00 ч наутро по македонско време. Пуликсенија ја доби довербата од МОК и ИОК и доби покана за учество на ОИ ТОКИО 2020, во дисциплината Кати, што е посебна чести за неа и гордост за Прилеп.

Пулексенија Јованоска, беше прогласена за „Спортист на Прилеп за 2019 година“ .Таа претходната година беше петта на последниот Европски шампионат и најдобра во изборот на КФМ за 2019 година, со што, со право, 2019 ја понесе титулата Најдобар спортист на градот од каде започнува нејзината спортска и успешна кариера.

Олимписките игри, кои во својата историја за првпат беа одложени поради епидемија, ќе започнат на 23 јули во главниот град Токио!

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе