ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилепски улици од 21 век

246

Улицата „Киро Нацески Фетак„ е во централното градско подрачје во Прилеп, во населбата “Бончејца” .Улицата, велат жителите беше раскопана со реконструкцијата на водоводната и канализационата мрежа, и до ден денес, повеќе од 5 години, стои раскопана, не асфалтирена и руинирана. „Ги искршивме автомобилите поминувајќи низ неа .Кој нам ќе ни ја надокнади штетата?Зарем ова е улица од 21 век?! „ се жалаат жителите кои живеат на оваа улица, тврдејќи дека општинските власти никако да го чујат нивниот проблем.

Ништо подобро не е и на улицата „Пане Талески„ во нас.Тризла .Деновиве возач на автомобил, поради оваа состојба на улицата го скршил предното тркало од својот автомобил. „Сега автомобилот е оставен на улица„ велат жителите.

                          

Со месеци имаме големи дупки. Замислете само кога ќе заврне .Купишта камења се слеваат, а водата ја носи калта пред нашите порти. Се јавуваме во општината по неколку пати на ден за помош. Го замолуваме градоначалникот Борче Јовчески лично да дојди и да јави  види улицата„– моли Цена Ристевска

Нема ниту една улица асфалтирана! Ни една!Дупка до дупак:! „Мирче Ацев„ Ул. „,Александар Македонски„ ,Ул “Димо Наредниот“  пред стокованта куќа 4 Јули…сегде ударни дупки. Но,нНе крпење! Не налбатска работа! Нов асфалт„ ,бара Илија Тренкоски

Улицата “Бидимаш“ е катастрофа!„-додава Гордана Цуцулоска

Да се направат тротоарите по улица ” Борка Талески” затоа што е голем неред„ посочува Ирена Јорданоска

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Да се воведи ред во сообраќајниот хаос во Стара чаршија и да се направат ископаноте влезови, да се асфалтира паркингот кај Новата катна гаража,се загушивне од прашина – проверете„- посочува Ирина

Ова се само дел од комуналните проблеми кои ги тиштат граѓаните на Прилеп , кои бараат од локалната власт да делува .

Ова се дел од ставовите и барањата на граѓаните на прашањето:Кој комунален проблем треба прво да се реши?

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе