ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилепските фирми се соочуваат со недостиг од работна сила

992

Прилепското стопанство има потреба од работници, беше речено на денешната седница на Економскиот совет. Околу 7 илјади активни баратели на работа во Центарот за вработување не можат да ја задоволат моментална побарувачката на фирмите. Работодавачите се соочуваат со проблем при подготовката на краткорочните 5 годишни планови за развој, вели Ирена Јакимоска, претседател на Регионалната канцеларија на Стопанската комора за Прилеп.

„ Регионалната канцеларија се обрати до Агенцијата за вработување, од каде дознавме колкав е бројот на активни баратели кои сакаат да остварат работен однос. Во моментов правиме интервјуа со нив, зошто и покрај тоа што им се нуди работна позиција, тие немаат интерес да се вработат. Бројката вели дека постојат 6.964 активни баратели на работа, а од друга страна стопанството се соочува со проблем на наоѓање работници за да можат фирмите да ги реализираат своите бизнис планови. Најважно е да се „прочешла“ списокот, да се види реалната состојба за побарувачката и понудата, после што ќе одиме со конкретни мерки за надминување на недостигот од работна сила“, нагласи Јакимоска.

На средбата иницирана од градоначалникот Илија Јованоски стана збор и за останатите проблемите со кои се соочуваат стопанските субјекти од градот, за нивните потреби, за деталните урбанистички
планови, како и за состојбите во спортот, пред се’ во фудбалот и ракометот и помошта која фирмите можат да им ја дадат.
Градскиот стадион подготвен ќе ги прими фудбалерите, со голема веројатност веќе за 2 месеци:

„ Благодарение на изведувачот, фирмата „Изофас“ која максимално се
ангажираше да го заврши стадионот до крајот на оваа градежна сезона. Се надевам дека и Фудбалската федерација ќе заврши со поставувањето на тревникот, така што ако се’ биде според планот од нивна страна, на 3 ти ноември на Градскиот стадион ќе гледаме фудбалски натпревар“, изјави градоначалникот Јованоски пред почетокот на седницата.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе