ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Штрковите пристигнаа во Кривогаштани. Се вратија на старите огништа

978

Пролетта официјално не е стигната, но затоа пак пристигнаа птиците кои предвесници на пролетта,  и  се обележје за Пелагонија,  особено за Кривогаштани. Деновиве штрковите се населија во своите стари гнезда на покривите од куќите, но се прилагодија и на металните кошници специјално поставени на бандерите само за нивните потреби.
Штрковите се посакувани гости кои со своето доаѓање во март го најавуваат пристигнувањето на пролетта во нашите краишта, а заминуваат во август пред крајот на летото на празникот Свети Пантелејмон.
Се верува дека се моногамни, односно дека се верни партнери кои миграат заедно во топлите краеви и се враќаат повторно во истите гнезда кои ги користат повеќе години.
Една од најпознатите приказни за овие преселни птици е онаа за Силјан Штркот која започнува вака:
– Во село Мало Коњари имаше еден човек многу чесен и кроток, на име Божин. Тој имаше само еден син на име Силјан; имаше Божин и една ќерка. Силјан беше многу гален и од татка и од мајка, чунки од многу синови Божинови само Силјан беше останал жив, та од тоа беше гален многу и беше го ожениле уште на шеснаесет години и на седумнаесетте години му се роди на Силјана едно дете машко, му го викаа Велко……

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе