ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Силјановска Давкова во посета на Прилеп со наклон пред споменикот на Ченто

635

Kандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Дафкова,  денеска го посети Прилеп.Се поклони пред споменикот на првиот Претседател на Президиумот на АСНОМ  Методија Андонов Ченто и се сретна со своите поддрживачи и граѓани

“Дојдов во Прилеп да положам цвеќе на споменикот на првиот Претседател на АСНОМ, всушност првиот Претседател на Македонија, Андонов-Ченто. Тоа е моќна симболика, затоа што еден од основните темели на Европа е борбата против фашизмот. Ние активно, односно партизаните активно се вклучиле на правата страна, што знали уште оттогаш Европа и Европската Унија биле нешто природно за нас. Она што тревожи е што кога јас учев основно и средно, за Ченто не учевме. Ние не смееме да си ги забораваме хероите, а не особено првите претседатели на државата, а потоа да се срамиме од тоа, односно да се срамат оние кои ги криеле. Што се однесува до мене, симболиката би била, ако е тој еден од најпочитуваните, првиот претседател, зошто не би била жена првата претседателка на Република Македонија“, истакна кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Дафкова, при денешната посета на Прилеп.

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе