ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Создадени предуслови за изградба на новиот театар

347

Советот на Општина Прилеп денеска на пладне ја одржа 43 тата редовна седница. Прилепските советници изгласаа измени во распоредот на средствата во висина од 23 милиони денари од Буџетот на општината за тековната 2020 година, односно пренемена на средства од непродуктивни трошоци во субвенции за јавните комунални претпријатија. Советниците донесоа одлука за измени во урбанистичкиот план за централното градско подрачје, со што, се создадоа предуслови за изградба на новата театарска зграда во објектот на Центарот за култура Марко Цепенков.
– Денеска се донесе одлуката за детален урбанистички план за четврт 3 блок 3.13 на подрачјето на центарот од Прилеп. Со ова се создадоа услови за изградба на новиот театар во Општина Прилеп, рече Миле Талевски, претседател на Советот на Општината.
Воедно, Советот на Општина Прилеп ја прифати донацијата на Прехранбената индустрија Витаминка на противпожарно возило и придружна опрема со вредност од 814 илјади денари за потребите на Територијалната противпожарна единица Прилеп.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе