ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Средното образование,темел за иднината на младите

451

Темелот на образованието е најважен за понатамошните успех на еден човек. СОУ „Наум Наумоски Борче“- Крушево одaмна има потврдено дека учeниците кои се стекнуваат со гимназиската диплома , добиени од ова средно училиште,  имаат добра едукациска основа за да постигнуваат високи резултати во понатамошното образование.

Пример за тоа е и Ташули Талески, некогашен средношколец во СОУ „Наум Наумоски-Борче “ – Крушево,  а денес студент на Машинскиот факултет во Скопје.  За ова момче сигурно допрва ќе се слуша во сферата на металната и машинската индустрија. Зошто ?!

Токму, тој,  при голем број на студенти од Кореја , Русија,  Бугарија, Полска… кои доаѓаат од еминентни Универзитети, го освои првото место на Меѓународната студентска Олимпијада за проектирање на технологии за обработка со обликување, за 2019 година.

  “Наградата е за најдобро изработена технологија за ковање, на зададена задача, односно дел. За зададениот дел се прават потребните пресметки за технолгоијата и се црта алатот.  А,  потоа во софтвер, qform, се симулира работата со реално зададени парметри и доколу е потребно се оптимизира. Така, изработениот проект се оценува , прво на национално ниво, а потоа се доста   вува  до Меѓународната студенска Олимпијата“ . – ни објасни Ташули Талески

 

„Станува збор нова технологија и креирање на нов дел, кој досега го нема на пазарот и тоа е навистина предизвик.  Впрочем, не можеш  да знаеш што другите студенти направиле, како тие го замислуваат делот и како  размислуваат  и затоа не знаеш каде котираш, се додека не се појават резултатите.  Среќен сум што го освоив првото место и тоа навистина е мотив и сатисфакција за секој студент„ – изјави за Радио Пела, ТашулиТалески, кои Крушевчани максимално го поддржаат со низа честитки  , откако  слушнаа за веста, особено директорот на СОУ „Наум Наумоски Борче„ , Снежана Миленковска, која гордо се пофали за успехот на нивниот некогашен ученик.

На натпреварот учестуваа 139 студенти од 40 универзитети од светот. Ташули Талески е студент од насоката Производно инженерство при Институтот за производно инженерство и менаџмент на Машинскиот факултет во Скопје. Наградата за освоеното прво место ќе му биде доделна на првиот свечен час на факултетот.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе