ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Театарот влегува во затворот

589

Монодрамата „DELIRIUM TREMENS“ од прилепчанецот Благоја Ристески Платнар во режија и изведба на актерот Игор Трпчески, од „Театарската работилница Прилеп “ вечерва се игра во прилепскиот затвор. Ова е за прв пат, било каква театарска претстава да се игра во казнено поправната институција во Прилеп, а можеби и воопшто во Македонија.

Од Театарска работилница Прилеп најавуваат и други културни настани во иднина кои би се одржале во прилепскиот затвор.

Delirium Tremens или Алкохолно труење е дијагноза која ја добиваат хронични
алкохоличари помеѓу 48 и 72 часа од последната испиена чашка алкохол. Проследена е со тресење, дезориентација па се до халуцинации и стравови кои би можеле да го доведат субјектот во афектна состојба и да го направат опасен по себе и по околината.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе