ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Tрадиционалeн концерт во негување на македонската песна

647

И,годинава,во организација на Здружението на жени „ПРЕРОДБА“- Прилеп, во салата на киното, Мис Стон – Прилеп ,се одржа прекрасен концерт на староградски и изворони македонски песни и ора. Главни носители на традиционалната предновогодишена музичка традиција со македонска песна беше музичката група на здружението на жени „Преродба„, кое веќе неколку години активно работи на негување и промовирање на македонската песна и се гостини на повеќе хуманитарни концерти и музички манифестации низ цела Македонија.

Предновогодишниот концерт на Здружението на жени „ПРЕРОДБА“- Прилеп беше збогатено со гости,музичките групи на пензионерски друштва  од Штип, Кичево, Прилеп и со учество на Ансамблот на изворни македнски песни и ора на Кире Ризоски,  добитник на златната гајда на овогодишниот фестивал на народни инструменти и песни  „Пеце Атанасоски“.

Традиционалниот целовечерен предновогодишен концерт на Здружението на жени „Преродба“- Прилеп, беше награден со силни аплаузи од публиката која ја исполни салата до последното место и уживаше во секој миг и во секоја испеана песна.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе