ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Тутунарите со активна поддршка на протестот на оризопроизводителите

420

Кочанските оризопроизводители утре ќе го блокираат регионалниот пат Штип-Кочани кај селото Облешево, со цел изнаоѓање на решение за откупната цена на оризовата арпа.

Протестот на кочанските оризопроизводители е најавен утре во 10 часот во селото Облешево. Новоформираните тутунски здруженија од името на тутунарите даваат целосна поддршка и активно ќе учествуваат на истиот:

„Ние тутунопроизводителите, кои на своја кожа почуствувавме што значат погрешни државни политики, празен стомак и потценет труд се солидаризираме и даваме ЦЕЛОСНА ПОДДРШКА на истиот на кој активно ќе присуствуваме и ние. Воедно ја користиме оваа прилика во името на оризопроизводителите да ги повикаме сите останати земјоделски гранки да се приклучат бидејќи маката на една земјоделска гранка е мака на сите земјоделци.

Гладниот земјоделец значи гладна држава и затоа: Време е заедно и сложно!!!“, стои во соопштението за јавност на новоформираните тутунските здруженија.

Меѓу барањата на оризопроизводителите е средба со премиерот и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство за изнаоѓање решение за откупната цена. Денеска премиерот, Димитар Ковачевски при посета на фабриките во ТИР зоната во Штип на оризопроизводители им порача дека ресорниот министер и неговиот тим ќе имаат средба на која што можат да ги презентираат барањата на оризопроизводителите.

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: