ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(Видео) Новинарскта секција од СОУ „Наум Наумоски – Борче “немирува“ и во КОВИД 19

390

Светскиот ден на слободата на медиумите, беше доследно одбележан од новинарската секција на СОУ „Наум Наумоски – Борче“, Крушево . И ,покрај тоа што учениците, физички не присуствуваат во училиштето, тие сепак, активно учествуваат во една од најитересните и најмасовните секции ,новинарската , прдводена од професор , Никола Јованоски. Денеска, на Светскиот ден на слободата на медиумите, тие изработија интересно видео и го  опшишаа своето искуство  во новинарската професија, како млади репортери. Учениците-новинари ги презентираа своите први впечатоци, први запознавања со оваа професија, но и ги истакнаа и своите едукации со кои се стекнуваа во текот на учеството во новинарската секција.Учат да ја бараат вистината и да ја пратктицираа оваа професија. Сотир Маркоски и Марија Николоска, кои се дел од ова видео се и  водители во младинската емисија на радио Пела „Од млади за млади„, каде учат и за радио новинарството

Новинарството е доблесна, благородна професија, која постојано трага по вистината ! А, кажување на вистината е облик на пренесување на реланоста.  Како младите новинари од Крушево го доживуваат новинарството, од следното видео:

https://www.facebook.com/radiopela/videos/681318579294200/

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: