ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(Видео) Симовски: Секој што ќе одбие да се попише си прави штета себеси!

663

Од 1 април до 21 април, започнува да се спроведува пописот на населението во Макеоднија. Во него ќе бида твклучени  над 5.000 попишувачи и околу 500 контролори кои ќе ги посетуваат домовите на сите граѓани. Денеска е објавен и огласот за пријавување реонски инструктори и попишувачи. Но, дали е избран вистинскиот период на спроведување на прописот или тоа оди на штета на здравјето на граѓаните?! Во ова време на пандемија само во Прилеп просечно дневно има по 30 заболени од ковидвирусот.

„Попишувањето нема да се одвива во хартиена форма туку со лаптоп и на попишувачот, за едно четворочлено семесјто, ќе му треба најмногу 20 мин. Ќе ги запиме сите мерки на дравствена заштита ои максимално ќе се поитуваат од страна на попишувачите„- вели директорот на Државниот заводот за статистика, Апостол Симовски

„Од прив март ќе запоне попишувањет на лицата кои се во армија, во поправно – казнените институции, на бездомните лица и лицата во дипломатските преставницштва во странство, како и за лицата кои се на привремена работа или престој во странство, а имаат живеалиште или престојувалиште во земјава.Тие ќе може сами да се самопопишат преку веб-апликацијата којашто ќе биде во функција од 1 март.- посочува директорот на Државниот заводот за статистика, Апостол Симовски

Секој оној што ќе се обиде да не учествува во пописот си прави штета себеси и на сите граѓани во државата. Апелирам сите да го прифатат пописот, бидејќи ова е општествено-корисна акција,а не политичка операција -апелира Симовски

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе