ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(Видео) За Велигден, празникот со кој се слави воскресението Христово со отец, Дејан Секулоски

1.106

Велигден е празник со кој се слави воскресението Христово. Затоа, има централно место и е најважен настан во учењето и во животот на светата Црква. Христовата победа над смртта е победа која што Синот Божји ја извојува за целокупното човештво и за сиот свет. Затоа, овој ден треба да се слави и одбележува, исто како што се слави повторното и повторно раѓање на животот.

За Велигден, за вистинските христијански вредности, на кои не учи Велигденскиот празник и воскресението Христово; за Велики Четврток; за симболиката и значењето на велигденското јајце; за важноста на Велики Петок; за денот на Хрстовото воскрение; Како ќе се одвиваат богослужбите во овие денови во црковните храмови (распоредот на богослужбите го имате подолу), а притоа да се почитуваат сите здравствени протоколи, разговараме„ со отец Дејан Секулоски при храмот „Св.Благовештение“ -Прилеп. „Ова година Господ Исус Христос не обдарил со својата милост,а ние самите треба да се запрашаме колкава е нашата одговорност. Во оваа пандемија, треба да ги почитуваме здравствените протоколи, да празнуваме достоинствено и да го сочуваме нашето здравје и здравјето на ближните. „ потенцира отец Секулоски.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе