ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Влезот во ЕУ и НАТО, ќе значи приближување на македонското образование до европското

476

Во  работна посета на Прилеп,  престојуваше заменик министерот за образование, Петар Атанасов.Тој заедно  со градоначалникот Илија Јованоски и претседателот на општинскиот Совет Миле Талевски,  ги посети ООУ „Гоце Делчев“ и СОУ Кузмано Јосифоски Питу„. Заменик министерот за образование, Петар Атанасов попладнево  одржа и трибина со професори, наставници од основните, средните училишта и Економскиот факултет- Прилеп, со цел запознавање со европските вредности во образованието и можностите за развој на образованиот процес .

При посетата на Прилеп тој истакна:„Образованието е широка тема. Со јавноста можам да споделам дека сум во комуникација со Националната агенција за образовни политики, каде изминативе години искористеноста на фондовите на ЕУ, особено ‘Еразмус’ проектите и на проектите со младите, е околу 98 отсто. Во циклусот 2021-2027 ќе бидат дуплирани фондовите за Република Македонија, при што колку ќе растат капацитетите на државните институции, толку повеќе ќе можеме да црпиме фондови. Сето тоа е врзано со нашето зачленување во ЕУ, или патот за отворање преговори, за да можеме што побргу да бидеме корисници на овие програми. Со приближувањето на Македонија кон ЕУ и НАТО, ќе се отвораат нови работни места, ќе има потреба од млади луѓе од Македонија кои што ќе бидат вклучени во овие структури, но секако и приближувањето на европското образование кон нашите простори, размената на мобилноста, ќе придонесе Република Македонија и целото општество да се приближи кон еден помодерен и поквалитетен живот“, потенцираше Атанасов.

При денешната посета заменикот министер за образование и наука, Петар Атанасов, го изрази своето задоволство од сознанието дека локалната самоуправа инвестира во општинските основни и средни училишта.

Градоначалникот Илија Јованоски, рече „Општина Прилеп издвои 3 милиони денари за реконструкција на тоалетите во ООУ ‘Гоце Делчев’. Да напомнам дека тоалетите во училиштето се реновираат прв пат после 40 години, а Општина Прилеп во рамките на своите можности ќе продолжи и понатаму со сите потребни реконструкции овде, но и во сите други основни и средни училишта. Оваа година издвоивме 20,6 милиони денари за училиштата во Прилеп, од кои 14,6 милиони за основните и 6 милиони за средните училишта“, изјави градоначалникот Јованоски.

 

 

 

 

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе