ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Возилата во Македонија со просечна старост од близу 19 години

888

Според последните податоци на Еурoстат во 2017 година во Македонија имало вкупно 403.316 возила. Единствено Малта има помалку возила на своите патишта од нас (291.664). Од 2013 година до 2017 година бројот на возила во Македонија пораснал за 70.000.


Македонија е на претпоследното место со само 194 возила според бројот на автомобили на 1.000 жители, (единствено Турција има помалку од нас – 149).
Возниот парк во Македонија во 2018 година го сочинуваат 415.062 возила. Просечната старост на возилата е околу 18,7 години. При самото дно сме и по вкупниот број на регистрирани возила и според староста.
Податоците на Еуростат велат дека дури 84,08 отсто од возилата по македонските патишта се со старост меѓу 10 и 20 години. На оние со старост од 5 до 10 години отпаѓа 11,5 отсто, а возила со старост до две години имаме само 1,94 отсто. о, не сме тука најлоши бидејќи во Полска овој процент е највисок.
Убедливо најмногу возила има во Германија – 46,4 милиони, па потоа следува Франција со 32 милиони и В.Британија со 31 милион. И годинава во првите 6 месеци продолжува трендот на увоз на половни возила. На секое едно ново увезено возило има пет половни.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе