ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

„Втора светска војна, завршни операции – капитулација на оската“- трибина на Сојузот на борци – Прилеп

479

Сојузот на борци-Прилеп, традиционално организира трибина во врска историски теми поврзани со Народно-ослободителната борба, или со операциите од Втората светска војна во Европа. Денешната трибина која се одржа по повод 9-ти мај, Денот на победата над фашизмот, беше „Втора светска војна, завршни операции – капитулација на оската“, на која предавач беше Илија Велкоски, советник, историја на уметност.

Целта на ваквите трибини на поддржувачите на боречката организација, околу 2.000 на број, како што истакна Велкоски, е задржување и продолжување на традициите од НОБ од 1941 до 1945 година.

„Значењето на овој датум е многу важно. Со капитулацијата на Германија и Јапонија, настанува нова ера во светските збиднувања. Покрај негативностите на светската војна, покрај сите убиства и разурнувања, има и еден позитивен тренд: сите колонијални држави почнуваат револуција и до седумдесеттите години се ослободуваат и формираат сопствени држави“, истакна Велкоски.

На трибината присуствуваа и градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски и претседателот на Совет на Општина Прилеп, Миле Талевски.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе