ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Забрана за еднодневни школски екскурзии поради опожарување на шумите

634

Поради опожарување на шумите, како превентивна мерка, од денеска забранета е посета на излетничките места во прилепско и забранети се сите еднодневни школкси екскуризи на учениците. Денеска својата еднодневна екскурзија не ја обавија учениците  од СОУ „Ѓорч Петров„  . Од пожарот кај Селце вчера беа спасени близу 700 основци од ООУ „Климент Охридски“ кои беа на еднодневна школска екскурзија во излетничкот место Селеце , кое е меѓу најпосетуваните во Прилеп поради убавата природа и не многу одалечено од градот .

Општинскиот кризен штаб ја најави и можноста за воведување на забрана за движење низ шума и планина, за сите граѓани, се со цел превентивно да делува во спречувањето на подметнување пожари . Полицијата работи на утврдување на сторителите, но не открива дали има приведено лица – пиромани.

 „Проценката на стручњаците е дека ова се подметнати пожари. Јас се надевам дека од овој момент сите институции кои се надлежни за контрола на дрвокрадците и за оние кои ги подметнуваат пожарите, ќе бидат поактивни. Ги повикувм граѓаните да бидат посовесни и да го чуваат шумскиот фонд.„. –  изјави градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски

Во овие околу 10 -на пожари што овие 5/6 дена беснаа во прилепско  и долненско изгореа над 500 хектари ниско стеблеста шума, грмушки , бор и сува трева .

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: