ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Замрзната слика на (не)чисти улици

512

Вчершните калливи прилепски улици, денеска се претворија во прашливи.  Денешното сонце ја исушни влагата, но останаа прашливите, нечисти улици кои даваа слика на валкан град. На прашањето до ЈКП ,„ дали денеска ќе се перат (мијат) улиците?“, до крајот на работниот ден  од ЈКП Комуналец не добивме одговор.

Миењето на улиците е во  планот и програмта на ЈКП Комуналец за одржување на хигиената на градот. Но, можеби сигурно постои добра причина што улиците не се перат во овој период.

Но, дали Прилепчани заслужуваат калливи или прашливи улици?  Се разбрза дебата по ова прашање се разви и на социјалните мрежи , која предизвика низа реакции, сарказам , на сметка на комуналците,  и по некоја невкусна шега , поврзана со насловот дека улицте личат на селски патишта . Ништо друго и не се случи!

А, граѓаните имаат право да бидат критчни и да го изнесуваат својот став, особено за својот град, да бараат одговори за активностите , односно работењето на  комуналните претпријатаија, на општината и на сите оние институции  кои тие ги плаќаат , преку своите даноците , дотации, сметки за ивршена услуга . .. Никако, не сме да се занемари фактот дека граѓаните не се во право, кога бараа подборо.  Тие продолжија и денеска да се обрајќаат до нашата редакција барајќи одговор „Зошто улиците и денеска не се чисти?„

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: