ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

По 78% следува и ново зголемување на платите на функционерите

1.102

Следи ново раст на функционерските плати поради растот на просечната плата. Ова зголемување ќе биде во зависност од позицијата на функцијата, а се работи за средства од 300 до 500 евра.

Со новото пресметување, претседателот на државата ќе зема околу 3 илјади евра плата, слична сума ќе има и премиерот, додека пратениците ќе имаа плата над 2 илјади евра.

Ваквото зголемување ќе биде редовно, бидејќи Уставниот суд ја укина фиксната основица, па сега, како расте просечната плата, така ќе растат и платите на министрите, судиите, обвинителите,градоначалниците, односно на вкупно 1.060 функционери.

Инаку, зголемувањето на платите на функционерите започна откако лани само платите на функционерите пораснаа за 78%. Владата тогаш  најави дека сама ќе ги скрати платите, па се премисли и формираше работна група, да денеска техничкиот премиер да кажа дека пресметката не може да ја регулира секој, пишува ТВ Сител

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: