ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Пријатни звуци на отворено со „Звуците на градот“ (видео )

319

Манифестацијата „Звуците на градот“, од пеколните горештние, создаде пријатна атмосфера во центарот на Прилеп , пред ЦК Марко Цепенков. Распеани, насмеани и секогаш подготвени за презентирање и афирмирање на убавата староградска песна, пред присутната прилепска публика се преставија: женската пејачка група „Преродба“ со  македонски народни песни , Куд „Пензионер“ и КУД „Пере Тошев“ ,како и „Октетот Прилеп“ кои предизвикаа бурни аплаузи за нивните изведби.

Концерт „Звуците на градот“ се одржува прв пат ова лето  и е дел од програмата за култура на ЦК Марко Цепенков, но  доколку биде финсиски поддржана оваа културна манифестација може да прерасне во традиционален,  и да се одржува секоја година ,каде би се промовирала македонската народна староградска песна, односно би била посветена на староградската песнопојска традиција, која неколку групи ја негуваат во Прилеп.

Проследи и пишува нашиот млад соработник Хрисијан Англески
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе