ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Тошески со шведски Вернамо освојува медали со младите пингпонгари (ФОТО)

НАВИКАТА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ МЕДАЛИ ПРОДОЛЖУВА И ВО ШВЕДСКА !

193

Шведски , Вернамо е новата дестинација на довчерашниот тренер на прилепски Младост 96 , Гоце Тошески.Два месеци е таму а веќе има и успеси со младите пингпонгари.

Претходниов викенд со 12 свои членови зеде учество на Регионално првенство на Шведска, каде покрај домаќинот Вагерид, партиципираат уште градовите Вернамо, Јеншепинг и Ветланда. Во конкуренција на 150 учесници, низ натпревари на 16 маси, освоени се 9 медали – 3 златни (Валдермар Новак, Ноа Селиндер, Алфред Аландер) 2 сребрени (Бенџамин Алмен, Елиас Лид Турсон) и 4 бронзени (Алфред Рагнарсон, Јозеф Петерсон, Лукас Луо, Петер Богојески).

Во клубот Вернамо покрај Тошески се двајца негови внуци – играчот Петер Богојески и помошникот во работата Димитар Петрушевски.  

 

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе