ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

100-тина Прилепчани пријавени за фаќање на Светиот крст

БОГОЈАВЛЕНИЕ-ВОДИЦИ

520

Прилеп се подготвува  за најмасовната верска манифестација  – традиционалното фрлање на Светиот крст и осветувањето на водите по повод православниот празник Богојавление – Водици. Богојавленскиот водосвет- фрлањето на крстот- ќе се изврши на 19-ти јануари,во базенот на Аква паркот „Салида„ во 12,00 часот. За фаќањето на Светиот крст пријавени се 99 верници, меѓу кои  и 7-ум девојки. Најмладата, која ,в петок на Водици, ќе скока по Светиот крст е Михаела Ристеска (2005 ), а најмлади пријавени момчиња се Филип Трајкоски (2004) и Андреј Трајкоски(2004).

На фрлањето на Светиот крстот ќе му претходи богослужба, света литургија во 4,оо часот, а од 6.30 ќе се изврши осветувањето на водите во кругот на црквата Св. Благовештени, но и истиот чин ќе се одвива и во останатите црковни храмови Прилеп.

Празникот Богојавление е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од Свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител, а фаќањето на крстот означува соединување на човекот со Христа. Toj важи за еден од најголемите христијански празници. Со него завршуваат 12-те т.н. некрстени денови и циклусот зимски празници како Бадник, Божик, Нова Година (Василица) и други. На Богојавление на полноќ се верува дека се отвора небото, се појавува Бог, а луѓето му се обраќаат за да им ги исполни нивните желби. Во тој миг водите престануваат да течат и стануват лековити.

Петок, 19 јануари, неработен ден за православните верници

Инаку, според Министерството за труд и социјална политика дека согласно со Законот за празниците на Македонија , 19 јануари (петок), Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе