ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Како Варош „дошол“ до Прилеп

669

Варош или „Марков град“ е најстарата населба во Општина Прилеп, која преку пат на конурбација (соединување ) се споил со градот Прилеп, така што денес претставува негова населба. Поврзувањето преку  авобуска линија се и почетоците и начинот на конурбацијата меѓу Варош и Прилеп (напис од 1955 год.)

Инаку, населбата Варош се наоѓа северозападно од  Прилеп, на периферијата на Прилеп, во подножјето на Марковите Кули, на надморска височина од 680-700m.Според некои податоци во 1900 год. во Варош живеат 1380 жители, но според неофицијални статистички потадатоци, денеска во него живеат над 3200 жители.

Фото од „Стари фотографии„ -Варош 1955

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе