ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

40 џудисти од трите прилепски клуба Сеишин, Санкаку и Прилеп на заедничко полагање

905

Во техничка организација на ЏК Сеишин се одржа полагање за ученички кју појаси. Инетерсна е тоа што, по две години пауза, поради Ковид состојбата , на полагањето учестуваа заедно џудисти од три прилепски клубови: Сеишин, Санкаку и Прилеп,  дурги и комисијата беше составена од трите клуба.  На полагаа за ученички кју појаси учествуваа  40 џудисти.

Оргнизаторите велат дека соработката меѓу клубовите е основата за напредок и успех на џусото, бидејќи со тоа се стекнуваат нови искуства на техничко-тактички и психо-физички план, а дружбата е духот на заедништвото и тимското делување.

„Полагањето се одвиваше согласно новиот правилник за полагање ученички појаси-степени почнувајќи од 8 кју бело-жолт до 2 кју – син појас. Истото беше спроведено од тричлена мешовита комисија од наведените клубови, додека за регуларноста беше задолжен претставникот од Џудо Федерацијата, воедно и Претседател на Дан комисијата, Ѓуро Илиќ 6 дан. Техничкиот организатор, комисијата и претставникот од Федерацијата беа задоволни од прикажаното особено што прилепските клубови спеоведуваат испит за полагање по скоро две години пауза. Полагањето се одвиваше согласно протоколите за заштита од Ковид-19“, истакнуваат организаторите на полагањето.“пишува порталот Ипон.мк

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе