ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Чесниот крст во рацете на Благојче Цветкоски во Славеј

881

Богојавленскиот водосвет – положувањето на светиот крст во селото Славеј се изведе на пладне во базенот на семејната куќа на домаќинот – семејството Иваноски од компанијата„Изофаст“.
– Нам ни е огромна чест што ја имаме таа прилика што како компанија Изофаст сме домаќини за големиот христијански празник Водици рече филип Иваноски, кој упати честитки за добро здравје и благосостојба.

На чинот на положувањето на светиот крст учествуваа 5 момчиња, а најуспешен беше Благојче Цветкоски од Славеј.

– Навистина сум среќен и се надевам дека светиот крст ќе донесе здравје и успеси понатаму, рече Благојче Цветкоски кој учествува на овој традиционален настан по втор пат.

По чинот на Богојавленскиот водосвет- фрлањето на крстот, за сите гости и добронамерници беше обезбеден ручек во трпезаријата на селската црква во Славеј.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе