ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Даниел Рикалоски го фати светиот крст на централното одбележување на Водици во црквата Света Пречиста во Кривогаштани

640

Централната манифестација по повод Богојавление – Водици во Општина Кривогаштани претпладнево се одржа во црквата Света Пречиста во Кривогаштани. На фрлањето на Светиот крст му претходеше богослужба, света литургија која започна во 6 часот и 30 минути, а традиционалниот ритуал со положување на светиот крст се одржа во 9 часот . На положувањето на светиот крст во базенот во дворот на Црквата Света Пречиста во Кривогаштани – учество зедоа 6 момчиња од кои најсреќен беше Даниел Рикалоски.
– Се фрлам по петти пат, а ова ми е втор пат како имав среќа да го фатам светиот крст. Oвој ден за мене е голем ден. Се фрлам по петти пат за здравје и среќа.

Бог се јави – навистина се јави, рече Даниел Рикалоски.

Годинешен домаќин на чествувањето по повод Водици во Општина Кривогаштани беше Јавното комунално претпријатие Пелагонија од каде на Даниел Рикалоски и на сите учесници во манифестацијата им беа врачени пригодни награди.
Традиционално, положувањето на светиот крст за Водици се одбележува во сите населени места во општината.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе