ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа одбележан во Прилеп

613

Со положување свежо цвеќе на Могилата на непобедените во Паркот на револуцијата, Општина Прилеп ги одбележа 74 годишнината од победата над фашизмот и 69 годишнината од Денот на Европа.
Општина Прилеп и годинава овој ден го чествува заедно со Руската Федерација.
„Се сеќаваме на сите оние борци кои што ги изгубиле животите и кои придонесоа да ја имаме денешната слобода. Како ние, така и младите генерации за кои во иднина треба да обезбедиме подобар живот. Денеска се навршуваат и 75 години од херојската смрт на народните херои Кире Гаврилоски-Јане и Круме Волнароски, кои загинаа на денешен ден во 1944 година“, изјави градоначалникот Јованоски.
Алексеј Кривошев, Втор секретар на Амбасадата на Руската Федерација, рече дека начинот на кој во Прилеп и Македонија се прославува 9-ти Мај, ја покажува неговата големина и важност.„Можам да кажам дека ако 9-ти Мај на овој начин се прославува секоја година, тоа значи дека никогаш нема да се заборави тој подвиг на борците кои ги дале своите животи на олтарот на победата над фашизмот. Секое име кое го гледаме на овој споменик, е како зрак на светлината за слободната иднина. Животот оди напред, но никогаш не се заборава подвигот на тие борци. Слава им за сите времиња“, потенцираше Кривошев.
Во чест на Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, цвеќе на Могилата на непобедените положија и претставници на Армијата, на Советот на општина Прилеп, Сојузот на борци и здруженија на граѓани, а ученици од ООУ „Кире Гаврилоски-Јане“ изведоа пригодна програма.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: