СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Џудо репрезентативката Димеска ќе ги брани боите на Македонија

1.120

Во рамките на натпреварувачките активности на Џудо Федерацијата на Македонија, викендов ( 09 и 10 март) Македонската кадетска селекција ќе земе учество на Европскиот Куп за Кадети-ки во Џудо во Загреб, Хрватска,каде има 773 натпреварувачи од кои 270 жени, од 34 земји, од светот. Во составот на Македонската репрезентација е и прилпченката, Теодора Димеска членка на Џудо Клубот СЕИШИН – Прилеп, во категоријата до 48 килограми.

Согласно рокот во оваа тежинска категорија се пријавени вкупно 42 џудистики па според тоа се очекаваат високо квалитетни борби. Денска ќе бидат познат  и распоредот за борби на Димеска.

Џудо Клубот СЕИШИН-Прилеп се надева дека Димеска пред се ќе презентира квалитетно џудо и се надева на евентуален пласман на ова големо натпреварување. Во составот на селекцијата се уште неколку репрезентатвици од различни клубови од нашата држава а исто така ќе имаме претставник во судиската организација, тоа е Г-ин Томе Јосифоски (Интернационален Судија) и претседател на судиската комисија при Џудо Федерацијата на Македонија.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе