ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(фото) Како знак на почит кон верата осветен голем крст во населбата Жабино маало

1.424

Денеска беше осветен новопоставениот крст, во паркот пред параклисот Св.Никола, во прилепската населба Жабино Маало, токму на денешиот православен празник „Свети Талалеј.“ Крстот е висок 6 m. , а широк 3 m. и е симбол на верата на постоењето на христијанството на овие простори.

Жителите од населбата Жабино Маало присуствуваа во голем број ,одавајќи притоа почит на чинот на осветување . Крстот е изработен на иницијатва на Оливер Лозаноски, жител од оваа населба „,а за негова изработака донира пријатели, роднини и дијаспората„ – вели тој

Инаку, вербата и љубовта во Бога, сплотеноста на жителите од оваа населба, беше поттик за повеќе граѓани да донираат и овој парк во населбата Жабино Маало да биде збогатен со уште еден христијански симбол.

На чинот на осветување присуствуваше и грдоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски кој при оваа прилика ја истакна важноста од меѓусебното почитување, хуманоста и солидарноста, „како принципи врз кои се темели нашето општество„ -рече тој .

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе