ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Гала оперски концерт во ЦК „Марко Цепенков“

478

Во вторник вечерта е резервирана за гала оперски концерт во големата сала од ЦК„Марко Цепенков“. Љубителите на операта ќе можат да ги проследат интерпретациите на познати солисти со почеток во 20.00 часот.
Концертот е во рамките на програмата поддржана од Министерството за култура. Ќе настапат солисти од Националната опера и балет со пијано придружба на Елена Сиљаноска.

Влезот е слободен.

П р о г р а м а
1.Џ.Верди – Арија на Арвино од операта „Ломбарди“ – исполнува МАРЈАН НИКОЛОВСКИ – тенор
2.Р.Леонкавало – Арија на Неда од операта ,,Паљачи“ – исполнува ЗЛАТА ТОШЕВСКА – сопран
3.Џ. Пучини – Арија на Ренато од операта „Манон Леско“ – исполнува НИКОЛА СТОЈЧЕСКИ – тенор
4.Г.Доницети – Арија на Гаспаро од операта „Рита“ – исполнува НЕВЕН СИЛЈАНОВСКИ – баритон
5. Come bella montagna – италијанска канцона – исполнува САША СМИЛЕВСКИ – тенор
6.П.И.Чајковски „Нет, только тот, кто знал“– исполнува МАРИКА ПОПОВИЌ – мецо сопран
7.П.Сорозабал – „No puede ser“ – исполнува МАРЈАН НИКОЛОВСКИ – тенор
8.П.Маскањи – Арија на Сантуца од операта „Кавалерија Рустикана“ –исполнува ПАВЛИНА НОВАКОВА- ГЕОРГИЕВ сопран
9.Џ.Пучини – Арија на Лиу од операта „Турандот“ – исполнува ЗЛАТА ТОШЕВСКА
10.Ж.Бизе – Арија на Ескамиљо од операта „Кармен“ – исполнува НЕВЕН СИЛЈАНОВСКИ
11.Ж.Офенбах – Баркарола од операта „Хофманови приказни“ – исполнуваат МАРИКА ПОПОВИЌ и ЗЛАТА ТОШЕВСКА
12. Torna a Surriento – италијанска канцона – исполнува САША СМИЛЕВСКИ – тенор
13.Џ.Пучини – Арија на Тоска од операта „Тоска“ – исполнува ПАВЛИНА НОВАКОВА – ГЕОРГИЕВ
14. Џ.Пучини – Арија на Марио Каварадоси од операта „Тоска“ – исполнува НИКОЛА СТОЈЧЕСКИ

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: